චීනයේ හොංකොං විශේෂ පරිපාලන කලාපයේ නීතිමය යහ පැවැත්මට බාධා කිරීමට චීනයෙන් විරෝධයක්
2024-05-31 10:43:38
Share with:

සුළුතර නඩු මුවාවෙන් චීනයේ හොංකොං විශේෂ පරිපාලන කලාපයේ නීතිමය යහ පැවැත්මට බාධා කිරීමට චීනය තරයේ විරුද්ධ වෙයි.

සුළුතර බටහිර රටවල් හොංකොං හි ‘35+’ නීත්‍යනුකූල නොවන මූලික ඡන්ද විමසීමේ නඩුවේ ප්‍රතිඵලය පිළිබඳව විවේචනාත්මක අයුරින් දැක්වූ අදහස්වලට ප්‍රතිචාර දක්වමින් චීන විදේශ අමාත්‍යංශ ප්‍රකාශිකා Mao Ning මහත්මිය ඊයේ(30) පැවති නිත්‍ය මාධ්‍ය හමුවේදී මේ බව පැවසුවාය.

හොංකොං විශේෂ පරිපාලන කලාපය නීතිමය සමාජයක් ලෙසට ක්‍රියාත්මක වන බව ඇය සඳහන් කළාය. කවුරුන් හෝ නීතියට එරෙහිව ක්‍රියා කළහොත් දඬුවම්වලට ලක් කෙරෙනු ඇත. ‘ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය’ මුවාවෙන් නීත්‍යනුකූල නොවන අයුරින් ක්‍රියා කර නීතිමය දඬුවම්වලින් බැහැර වීමට උත්සාහ නොකළ යුතුය. හොංකොං හි නීතිමය හා අධිකරණ ආයතන සිය වගකීම් හා යුතුකම් සිදු කරමින් ජාතිකාරක්ෂාවට අනිසි බලපෑම් එල්ල කරන කවර ආකාරය‍ක හෝ ක්‍රියාවන්ට එරෙහිව නීත්‍යනුකූලව ක්‍රියා කිරීමට චීන මධ්‍යම රජය තරයේ සහාය වන බව ද චීන විදේශ අමාත්‍යංශ ප්‍රකාශිකාව සඳහන් කළාය.

ගුවන් විදුලිය
20240724බදාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම