චීන, ටිමෝර්-ලෙස්ටෙ විදේශ අමාත්‍යවරුන් අතර සාකච්ඡා
2024-04-05 15:21:56
Share with:

චීන විදේශ අමාත්‍ය වං යී මහතා ටිමෝර්-ලෙස්ටෙ විදේශ කටයුතු හා සහයෝගතා අමාත්‍ය Bendito dos Santos Freitas මහතා සමග සාකච්ඡා පැවැත්වීය. ඊයේ(4) දකුණු චීනයේ Guangxi Zhuang ජාතික ස්වායත්තයේදී එම හමුව සිදු විය.

චීනය හැම විටම සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ලෝකයේ සාමාජිකයෙකු බව පැවසූ වං යී මහතා, ටිමෝර්-ලෙස්ටේ ඇතුළු සියලුම සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට සහාය සහ අවස්ථා ලබා දෙන බව පැවසීය. 

කෘෂිකාර්මික සහයෝගීතා ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායමක් පිහිටුවීමට, උප-ජාතික හුවමාරු ගැඹුරු කිරීමට, ටිමෝරය-ලෙස්ටේ හි යටිතල පහසුකම් ඉදිකිරීමට එක් වීමට චීනය සූදානමින් සිටී. එමෙන්ම පිරිස් හුවමාරුව පුළුල් කිරීමට සහ සංස්කෘතිය, අධ්‍යාපනය, වෘත්තීය පුහුණුව, සංචාරක සහයෝගීතාව, ක්‍රීඩා වැනි ක්ෂේත්‍රවල සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීමට ද චීනයේ සහාය ලැබෙනු ඇත.

ටිමෝරය-ලෙස්ටේ සහ චීනය අතර ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා සැමවිටම වර්ධනය වී ඇත්තේ අන්‍යෝන්‍ය විශ්වාසය සහ අන්‍යෝන්‍ය ප්‍රතිලාභ මත බව Santos Freitas මහතා පැවසීය. ටිමෝරය-ලෙස්ටේ එකම චීනය මූලධර්මය තදින්ම ආරක්ෂා කරන අතර චීනය සමඟ මිත්‍රශීලී සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීමට කැපවී සිටින බව ද ඔහු කීය.

මේ අතර එදිනම වං යී මහතා වියට්නාම විදේශ අමාත්‍ය Bui Thanh Son මහතා ද හමු වී සාකච්ඡා පවත්වා ඇත.

ගුවන් විදුලිය
20240724බදාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම