ටිබෙටයේ දකුණු ප්‍රදේශයේ පරිපාලන බලය තම රට සතු බව චීනය යළි ප්‍රකාශ කරයි
2024-03-26 19:37:29
Share with:

ඉන්දීය-චීන දේශසීමාව පිළිබඳව ඉන්දියානු විදේශ අමාත්‍යවරයා කළ ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් චීන විදේශ අමාත්‍යාංශය ප්‍රතිචාර දක්වයි. ඉන්දියාව විසින් අල්ලාගනු ලැබීමට පෙර ටිබෙටයේ දකුණු ප්‍රදේශයේ පරිපාලන බලය චීනය සතු වූ බව ඔහු පවසා තිබේ. මෙහි මූලික අදහස ප්‍රතික්ෂේප කළ නොහැකි බව චීන විදේශ අමාත්‍යාංශ ප්‍රකාශක Lin Jian මහතා අද (26) පැවසීය.

එනම්, චීන-ඉන්දීය දේශසීමා කිසි විටෙකත් මායිම් කර නොමැත. එය නැගෙනහිර, මධ්‍යම, බටහිර කොටස් සහ Sikkim කොටස ලෙස බෙදා ඇති අතර, දකුණු ටිබෙටයේ නැඟෙනහිර කොටස අනිවාර්යයෙන්ම චීන භූමිය වන බව, චීන විදේශ අමාත්‍යාංශ ප්‍රකාශක Lin Jian මහතා අවධාරණය ‍කළේ ය.

1987 වසරේ දී, ඉන්දියාව නීතිවිරෝධී ලෙස අත්පත් කරගත් චීන භූමිය මත ඊනියා "අරුණාචල් ප්‍රදේශ්" පිහිටුවා තිබේ. එම කාලයේ චීනය ඊට දැඩි විරෝධය පළ කර තිබිණ. එම ස්ථාවරය වෙනස් වී නොමැති බව ද, Lin Jian මහතා කියාසිටියේය. ‍

ගුවන් විදුලිය
20240723අඟහරුවාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම