චීන-ඇමරිකා සබඳතා තරඟයක් ලෙසට නිර්වචනය කිරීමට විරුද්ධ බව චීනය පවසයි
2024-03-18 18:16:36
Share with:

චීන-ඇමරිකා සබඳතා තරඟයක් ලෙසට නිර්වචනය කිරීමට  විරුද්ධ බව චීන විදේශ අමාත්‍යාංශය පවසයි. චීන විදේශ අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශක Lin Jian මහතා අද (18) පැවති නිත්‍ය මාධ්‍ය හමුවේ දී මේ බව පැවසීය.

මෑතදී චීනයේ ඇමරිකානු තානාපති Nicholas Burns මහතා චීනය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රසිද්ධියේ සෘණාත්මක ප්‍රකාශයන්  සිදු කර ඇති බව  Lin Jian මහතා පැවසීය. අදාළ ප්‍රකාශයෙන් චීන සහ ඇමරිකා රාජ්‍ය නායකයින් අතර San Francisco හමුවේ දී එළඹි වැදගත් එකඟතාවයන් බැහැර වන අතර, San Francisco හමුවේ කේන්ද්‍රීය කරුණුවලට ද  පටහැනි වන අතර ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ස්ථාවර වර්ධනයක් ප්‍රවර්ධනය කිරීමට  ද හිතකර නොවේ.

චීන-ඇමරිකා සබඳතා තරඟයක් ලෙසට නිර්වචනය කිරීමට චීනය විරුද්ධ බවත් චීනයට එරෙහි මඩ ප්‍රහාරවලට විරුද්ධ බවත් Lin Jian මහතා පැවසීය. එසේම, මානව හිමිකම් මුවාවෙන් චීනයේ අභ්‍යන්තර කටයුතුවලට ඇමරිකාව මැදිහත් වීම මෙන්ම තරඟකාරීත්වයේ නාමයෙන් චීනයේ නීත්‍යනුකූල සංවර්ධන අයිතීන් ඇමරිකාව සීමා කිරීමට විරුද්ධ බවද  ඔහු පැවසීය.

ගුවන් විදුලිය
20240714ඉරිදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම