ජපාන රජය නෝටෝ අර්ධද්වීපයේ භූමිකම්පාව "අතිශය බරපතල ව්‍යසනයක්" ලෙස ප්‍රකාශ කරයි
2024-01-11 10:58:17
Share with:

නෝටෝ අර්ධද්වීපයේ භූමිකම්පාව "අතිශය බරපතල ව්‍යසනයක්" ලෙස ප්‍රකාශ කරමින් මාර්ග සහ ගොවිබිම් අලුත්වැඩියා කිරීමේ ව්‍යාපෘති සඳහා රජයේ සහනාධාර ප්‍රමාණය වැඩි කරමින් ප්‍රතිසංස්කරණය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට අද(11) පැවති කැබිනට් රැස්වීමේදී ජපන් රජය තීරණය කර ඇත.

ජපානයේ ඉෂිකාවා ප්‍රාන්තය පසුගිය 11 වැනිදා නිකුත් කළ නවතම සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව නෝටෝ ප්‍රදේශයේ ඇති වූ භූමිකම්පාවෙන් පුද්ගලයින් 213 දෙනෙකු මිය ගොස් 567 දෙනෙකු තුවාල ලබා ඇති අතර 52 දෙනෙකු අතුරුදහන් වී ඇත. තවත් පුද්ගලයින් 3100කට මාර්ග අවහිර වීම හේතුවෙන් සහනාධාර නොලැබී ඇත. එමෙන්ම භූමිකම්පාවෙන් ඉෂිකාවා ප්‍රාන්තයේ නිවාස 1,825ක‍ට බරපතළ හානි සිදුව ඇත. එම භූමිකම්පාවෙන් පසුව පුද්ගලයන් 26,000ක් පමණ ආරක්ෂිත ස්ථානවල තාවකාලිව ජීවත් වන බව ද වාර්තා වේ. ජනාකීර්ණ බව සහ ආරක්ෂිත ජල පහසුකම් ලබා ගැනීමේ දුෂ්කරතා වැනි සාධක හේතුවෙන් ඉවත් කරන පුද්ගලයන් අතර වසංගත බෝ වීමේ වර්ධනයක් ද ඇති බව වාර්තා වේ.

ගුවන් විදුලිය
20240415සඳුදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම