ඇමරිකානු හිටපු රාජ්‍ය ලේකම් හෙන්රි කිසින්ගර් මහතා මියයයි
2023-11-30 11:46:50
Share with:

ඇමරිකානු හිටපු රාජ්‍ය ලේකම්වරයෙකු වූ හෙන්රි කිසින්ගර් මහතා ඊයේ(29) Connecticut ජනපදයේ සිය නිවසේ හි මිය ගියේ ය. මියයන විට හෙතෙම සියවැනි වියෙහි පසුවිය.

හෙතෙම ඇමරිකානු හිටපු රාජ්‍ය ලේකම්වරයෙකු, ප්‍රසිද්ධ රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකයෙකු සහ ජාත්‍යන්තර ප්‍රශ්න පිළිබඳ විශේෂඥයෙකි.

සත්‍යගරුක දේශපාලන මැදිහත්කරුවෙකු ලෙස, ඔහු 1969ත් 1977ත් අතර කාලයේදී, ඇමරිකානු රාජ්‍යතාන්ත්‍රික ප්‍රතිපත්තිය ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී කේන්ද්‍රීය චරිතයක් විය. චීන-ඇමරිකා රාජ්‍යතාන්ත්‍රික සම්බන්ධතාව ස්ථාපිත කිරීම සඳහා ඔහු ඉතා වැදගත්  කාර්යභාරයක් ඉටු කළේ ය.

වසර 1971 ජූලි 9වැනිදා සිට 11වැනිදා දක්වා,  එවක ඇමරිකානු ජනාධිපති රිචඩ් නික්සන් මහතාගේ විශේෂ දූතයෙකු  ලෙසට, හෙන්රි කිසින්ගර් මහතා අප්‍රකටව චීනයේ සංචාරයක නිරත විය. එය චීන-ඇමරිකා රාජ්‍යතාන්ත්‍රික සම්බන්ධතාව ආරම්භ කිරීම පිළිබඳ ඓතිහාසික සංධිස්ථානයක් විය.

ගුවන් විදුලිය
20240424 බදාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම