ප්‍රතිචාර දැක්වූවන්ගෙන් සියයට 91.4 ක් ගෝලීය දේශගුණ පාලනයට චීනයේ දායකත්වය අගය කළ බව CGTN හි විමසුමකින් දැක්වෙයි
2023-11-30 19:10:57
Share with:

දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ 28 වැනි සමුළුව (COP28) අද (30) ඩුබායිහි දී ආරම්භ වේ. චීන මාධ්‍ය සමූහයට අනුබද්ධ CGTN නාලිකාව විසින් මෑතකදී පවත්වන ලද ගෝලීය අන්තර්ජාල මත විමසුමකින් පෙන්නුම් කළේ, දේශගුණික ගැටලුවෙන් කිසිඳු රටකට ඈත්ව සිටිය නොහැකි බවත්, දේශගුණික විපර්යාස ගැටළුව විසඳීමේ මූලික මාර්ගය බහුපාර්ශ්විකවාදය බවත්, ප්‍රතිචාර දැක්වූවන්ගෙන් සියයට 90.3 ක් විශ්වාස කරන බවයි.

දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ රාමු සම්මුතිය ප්‍රකාශ කරන්නේ විශාලතම ඓතිහාසික හා වර්තමාන ගෝලීය හරිතාගාර වායු විමෝචනය සංවර්ධිත රටවල ආරම්භ වන අතර සංවර්ධිත සහ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් අතර "පොදු නමුත් වෙනස් කළ යුතු වගකීම්" මූලධර්මය ස්ථාපිත කරන බවයි.

ඊට අමතරව, ප්‍රතිචාර දැක්වූවන්ගෙන් සියයට 91.4 ක් ගෝලීය දේශගුණ පාලනයට චීනයේ දායකත්වය අගය කළහ. ලෝකයේ ස්ථාපිත ප්‍රකාශ වෝල්ටීයතා ධාරිතාවයෙන් අඩකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් දැන් චීනය සතුව ඇත. ලෝකයේ නව බලශක්ති වාහනවලින් අඩකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් චීනයේ ඇති අතර, ලෝකයේ වන වගා ප්‍රමාණයෙන් හතරෙන් එකකට දායක වන්නේ චීනයයි.

ගුවන් විදුලිය
20240422සඳුදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම