චීනය සහ යුරෝපය අතර ගැටුමක් අවශ්‍ය නොවන බව චීන අගමැති පවසයි
2023-09-11 10:30:34
Share with:

යුරේසියාවේ ප්‍රතිවිරුද්ධ අන්තයේ සිටින චීනය සහ යුරෝපය අතර මූලික අවශ්‍යතා පිළිබඳ ගැටුමක් හෝ භූ දේශපාලනික ගැටුමක් නොමැති බව චීන අගමැති Li Qiang මහතා පවසයි. ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල ශක්තිමත් සහ ස්ථාවර සංවර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා යුරෝපය සමඟ කටයුතු කිරීමට චීනය සූදානම් බව අගමැතිවරයා පැවසුවේ ඊයේ (10) G20 සමුළුවට සමගාමීව යුරෝපා කවුන්සිලයේ සභාපති Charles Michel මහතා හමු වූ අවස්ථාවේදීය.

චීනය සහ යුරෝපය ලෝකයේ ප්‍රධාන බලවේග දෙකක්, වෙළඳපල සහ ශිෂ්ටාචාර දෙකක් වන බැවින්, චීන-යුරෝපීය සබඳතා යුරේසියානු මහාද්වීපයේ ගෝලීය ස්ථාවරත්වය සහ සමෘද්ධිය මත රඳා පවතින බව Li Qiang මහතා පැවසීය. සමෘද්ධිමත් සහ ස්ථාවර යුරෝපයක් දැකීම චීනයේ අපේක්ෂාවයි. යුරෝපය සමග සංවාදය සහ හුවමාරු තවදුරටත් ශක්තිමත් කරමින් සංවේදී ගැටළු නිසි ලෙස හැසිරවීමට චීනය සූදානම් බව ද හෙතෙම සඳහන් කළේය.

යුරෝපා සංගමය චීනයේ අවංක විශ්වසනීය සහ නිර්මාණශීලී මිතුරෙකු සහ හවුල්කරුවෙකු වීමට කැමැත්තෙන් සිටින බවත් සමෘද්ධිමත් චීනය යුරෝපා සංගමයට සහ පුළුල් ලෝකයට යහපත් වන බැවින් චීනයේ සංවර්ධනය පාලනය කිරීමට යුරෝපා සංගමයට කිසිදු අදහසක් නොමැති බව Charles Michel මහතා  පැවසීය. එකම චීනය මූලධර්මයට යුරෝපා සංගමය අනුගත වන අතර සාර්ථක යුරෝපා-චීන සමුළුවක් පැවැත්වීම, විවිධ ක්ෂේත්‍රවල සංවාදය සහ සහයෝගීතාව ගැඹුරු කිරීම සහ දේශගුණික විපර්යාස, මහජන සෞඛ්‍යය, ආරක්ෂාව සහ ස්ථාවරත්වය වැනි ගෝලීය අභියෝග ඒකාබද්ධව ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා චීනය සමඟ වැඩ කිරීමට සූදානම් බව ද ඔහු සඳහන් කළේය.

 

ගුවන් විදුලිය
20240416අඟහරුවාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම