සුඩානයේ ගැටළුවට එක්වන දෙපාර්ශ්වයට එක්සත් ජාතීන්ගේ පූර්ණ සහනාධාර කණ්ඩායමෙන් ඉල්ලීමක්
2023-08-21 09:37:08
Share with:

සුඩානයේ සංක්‍රාන්ති කාලය වෙනුවෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ පූර්ණ සහනාධාර කණ්ඩායම ඊයේ(20) සුඩානයේ ගැටළුවට එක්වන දෙපාර්ශ්වය වෙත නිවේදනයක් නිකුත් කර තිබේ. තත්ත්වය උග්‍ර වන ඕනෑම ක්‍රියාවක් වළක්වන ලෙසත්, සටන් විරාම සාකච්ඡාව යළි ආරම්භ කර සංවාද ඔස්සේ මතභේද විසඳන ලෙසත් එම නිවේදනයෙන් ඉල්ලා ඇත.

මෑතකදී සුඩානයේ South Kordofan හා West Kordofan ජනපදවල ආරක්ෂක තත්ත්වය බරපතල වී ගැටළු අඛණ්ඩව උග්‍ර විය. ඉන් විශාල පිරිසක් ජීවිතක්ෂයට පත් වූ අතර තුවාල ලැබූවන් අවතැන් කඳවුරුවල රැඳි සිටී. එක්සත් ජාතීන්ගේ පූර්ණ සහනාධාර කණ්ඩායම ඒ පිළිබඳව දැඩි අවධානය යොමු කරමින් ජනතාවට එල්ල වූ අසීරුතා සමනය කිරීමට ජනතාවගේ සිවිල් පහසුකම් ආරක්ෂා කරන ලෙස සුඩානයේ ගැටළුවට එක් වන දෙපාර්ශ්වයෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

පසුගිය අප්‍රේල් මස 15 වැනිදා සුඩානයේ කාටුම් අගනුවරදී හා ඊට ආසන්න ප්‍රදේශයේ සන්නද්ධ ගැටම් ඇති විය. ඉන් පසු එම ගැටළු සෙසු ප්‍රදේශවලට ද ව්‍යාප්ත වී අඛණ්ඩව ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතී.

ගුවන් විදුලිය
20240422සඳුදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම