ජපානයේ විශ්වසනීත්වය බිඳීයමින් පවතී
2023-02-28 09:43:32
Share with:

 ජපානයේ ආර්ථික, වෙළඳ සහ කර්මාන්ත අමාත්‍ය යස්මිනෝරු නිෂිමුරා, ෆුකුෂිමා න්‍යෂ්ටික බලාගාරයේ දූෂිත ජලය මුහුදට මුදාහැරීමේ සැලැස්ම පිළිබඳව ඉකුත් 25 වැනිදා ජනතාව දැනුවත් කර තිබේ. ප්‍රාදේශීය ධීවර කර්මාන්තයේ නිරත පිරිස පෙර පරිදිම ඊට දැඩි විරෝධය ප්‍රකාශ කරමින්, තම විරුද්ධත්වය නොතකා ජපන් රජය මෙම සැලැස්ම ඉදිරියට ගෙන යාම ‘ජනතාවට ද්‍රෝහීවීමක්’ ලෙස චෝදනා කර ඇත.

මේ අතර, ජාත්‍යන්තර පාරිසරික කණ්ඩායම හෙවත් ග්‍රීන්පීස් හි ජපාන කාර්යාලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ න්‍යෂ්ටික විශේෂඥ ෂෝන් බර්නි පෙන්වා දී ඇත්තේ ට්‍රිටියම්වලට අමතරව, ෆුකුෂිමා හි පවතින තාක්ෂණය මගින් පෙරා ඉවත් කළ නොහැකි  තවත් බොහෝ විකිරණශීලී අපද්‍රව්‍ය මෙම ජලයේ ඇති බවයි. මේ නිසා අපජලය ආරක්ෂිතව මුදාහැරීම පිළිබඳ රජයේ ප්‍රකාශ විශ්වාස කළ නොහැකි ය.

පසුගියදා පැවති පැසිෆික් දූපත් සංසදයේ විශේෂ නිල නොවන නායක හමුවට එක් වූ ලෝක නායකයෝ අපජලය මුහුදට මුදාහැරීමේ ජපාන සැලසුම කෙරෙහි යළිත් වරක් දැඩි විරෝධය පළ කළහ. පසුගිය 14 වැනිදා එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිල රැස්වීමේ දී, චීනය සහ රුසියාව ජපානය දූෂිත ජලය මුහුදට මුදාහැරීම සම්බන්ධයෙන් යළි කනස්සල්ල පළ කළ අතර, එමඟින් සමුද්‍ර පරිසරයට, පරිසර පද්ධතිවලට සහ මිනිසුන්ගේ ජීවිත හා සෞඛ්‍යයට බරපතල හානි සිදුවනු ඇතැයි ද පැවසීය.

ෆුකුෂිමා න්‍යෂ්ටික ව්‍යසනයෙන් දූෂිත වූ ජලය මුහුදට මුදාහැරීමෙන් මිනිසාට සහ පරිසරයට කිසිදු බලපෑමක් සිදුනොවන අතර, එහිදී විනිවිදභාවයෙන් ආකාරයෙන් ක්‍රියාකරන බව කියැවෙන අදහසක් මැයි මාසයේ පැවැත්වීමට නියමිත G7 සමුළුවේ ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශයට ඇතුළත් කිරීමට ජපාන රජය උත්සාහ කරන බව පසුගිය 22වැනිදා Kyodo News  වාර්තා කර ඇත.

එක්සත් ජාතීන්ගේ සාගර නීතිය පිළිබඳ සම්මුතියට අත්සන් තැබූ රටක් ලෙස, ජපානයට සමුද්‍ර පරිසරය ආරක්ෂා කිරීමේ වගකීම සහ යුතුකම පැවරී තිබේ. ජපානය මුහුදට ජලය මුදාහැරීමේ තීරණය ස්ථිර කරන්නේ නම්, ජනතා සහ පරිසර ආරක්ෂණය උදෙසා ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව නීත්‍යනුකූලව ඒකාබද්ධ ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතුය.

ගුවන් විදුලිය
20230606අඟහරුවාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම