චීනය ලොව විශාලතම පිරිසිදු බලශක්ති කොරිඩෝව ඉදිකරයි
2022-12-20 16:29:16
Share with:

ලොව දෙවන විශාලතම ජලවිදුලි බලාගාරය, නිරිතදිග චීනයේ යැංසි ගඟේ ඉහළ කොටසේ ආරම්භ වෙයි. යැංසි ගංගා ආර්ථික තීරය ඉදිකිරීම සහ රටේ කලාපීය ආර්ථිකයේ සම්බන්ධීකරණ සංවර්ධනය සඳහා දායක වන Baihetan හි සම්පූර්ණ පැය 72ක අත්හදා බැලීමේ මෙහෙයුම  අද (20) උදෑසන සාර්ථකව නිම කෙරිණ. එමඟින් මහා පරිමානයේ ජලවිදුලි බලාගාර හයක් සම්පත් බහුල බටහිර සිට නැගෙනහිර බලශක්ති පරිභෝජන ප්‍රදේශවලට විදුලිය සම්ප්‍රේෂණය කිරීමට ක්‍රියා කෙරෙන බව චීන තුන් දොරු සංස්ථාව පැවසීය. ගෘහස්ථව සවි කරන ලද ජල විදුලි උත්පාදන ඒකක 16 කින් මෙය සමන්විතය. ඒ සෑම ඒකකයක්ම කිලෝවොට් මිලියන 1 ක ධාරිතාවයකින් යුක්ත වන අතර එය ලොව විශාලතම තනි ඒකක ධාරිතාවය ද වේ. මේ මගින් කිලෝමීටර් 1,800ක් දිග පිරිසිදු බලශක්ති කොරිඩෝවක් සාදන අතර එය යැංසි ගංගා ද්‍රෝණියේ ගංවතුර පාලනය, නැව්ගත කිරීම, ජල සම්පත් භාවිතය සහ පාරිසරික ආරක්ෂාව සඳහා ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරනු ඇත. කිලෝවොට් මිලියන 16 ක සම්පූර්ණ ස්ථාපිත ධාරිතාවකින් යුත් Baihetan දෙවැනි වන්නේ මධ්‍යම චීනයේ හුබෙයි පළාතේ තුන් දොරු ව්‍යාපෘතියට පමණි.

ගුවන් විදුලිය
20230322බදාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම