සාමකාමී නොවන ලෝකයට "සාම ආරක්ෂක බලවේගයක්” වන චීන මහජන විමුක්ති හමුදාවේ ප්‍රබල මෙහෙවර
2022-08-01 21:02:29
Share with:

චීන මහජන විමුක්ති හමුදාව ආරම්භ කර අදට (1) වසර 95 ක් සපිරේ. සාමය පහසුවෙන් ළඟා නොවන බව මැනැවින් දන්නා චීන හමුදාව සාමය ආරක්ෂා කිරීම තම මෙහෙවර ලෙස සලකයි. නව චීනය පිහිටුවීමේ සිට, චීනය සැමවිටම අනුගමනය කළේ ස්වභාවධර්මයේ ආරක්ෂාව රැඳුණු ජාතික ආරක්ෂක ප්‍රතිපත්තියකි. එය කිසිවිටෙක යුද්ධයක් ආරම්භ කර හෝ වෙනත් රටකින් බිම් අඟලක් අල්ලාගෙන හෝ නොමැත. වර්තමානය වනවිට චීනයේ සන්නද්ධ හමුදා ජාතික ස්වෛරීභාවය, ආරක්ෂාව සහ සංවර්ධන අවශ්‍යතා ආරක්ෂා කිරීම සඳහා වන මහා වානේ පවුරක් පමණක් නොව, ලෝක සාමය සඳහා ශක්තිමත් බලවේගයක් ද වේ.

පසුගිය වසර 30 සහ ඊට වැඩි කාලය තුළ චීනය එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක මෙහෙයුම් 25 කට සහභාගී වී ඇති අතර, සාම සාධක භටයන් 50,000 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් යවා ඇත. එසේම, එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ නිත්‍ය සාමාජිකයන් අතර විශාලතම හමුදා දායකයා බවට ද චීනය පත්ව සිටී. එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක මෙහෙයුම් සඳහා දෙවන විශාලතම දායකයා වන්නේ ද චීනයයි. මේ නිසා, චීනය "එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක මෙහෙයුම්වල ප්‍රධාන සාධකයක් සහ බලවේගයක්" ලෙස හැඳින්වේ.

ප්‍රංශයේ හිටපු අගමැති රෆරින් ප්‍රකාශ කළේ චීනය යනු "අද ලෝකයට අවශ්‍ය සාමය සඳහා බලවේගයක්" බවයි. පසුගියදා මාලි හි දී 9 වැනි චීන සාම සාධක හමුදාව නිරීක්ෂණයට එක් වූ එක්සත් ජාතීන්ගේ නියෝජ්‍ය මහලේකම් ජීන් පියරේ ලැක්‍රොයික්ස් පැවසුවේ, චීන සාම සාධක හමුදාවේ උත්සාහය සහ දායකත්වය සැමට දැකගත හැකි බවයි.

අද ලෝකය සාමකාමී නැත. කැළඹිලි සහිත ලෝකයක් හමුවේ, ගෝලීය ආරක්ෂක මුලපිරුම ක්‍රියාත්මක කිරීම ප්‍රවර්ධනයට සහ ලෝක සාමයට "නිශ්චිතභාවය" අඛණ්ඩව සැපයීමට චීන හමුදාව කැප වී සිටී.

ගුවන් විදුලිය
20230603සෙනසුරාදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම