චීනයේ ෂින්ජ්යං උයිගුර් ස්වායත්තය සම්බන්ධයෙන් තමන් ගෙතූ මහා මුසාව ඇමරිකානු දේශපාලකයෝ පැහැදිලි කරති
2022-06-08 09:41:40
Share with:

"ෂින්ජ්‍යං හි කිසිදු ගැටළුවක් නොමැති බව අපි කවුරුත් දන්නවා, නමුත් බලහත්කාරයෙන් ශ්‍රමය, ජන සංහාරය සහ මානව හිමිකම් ප්‍රශ්නවලට පහර දීම සඳහා ෂින්ජ්‍යං භාවිත කිරීම ඵලදායී මාධ්‍යයක් වන අතර අවසාන ඉලක්කය වන්නේ චීන රජය සම්පූර්ණයෙන්ම මඩ ගොහොරුවේ ගිල්වීමට සැලසීමයි." 2021 දී, Guangzhou හි ඇමරිකානු කොන්සල් ජනරාල් කාර්යාලයේ ආර්ථික හා දේශපාලන දෙපාර්තමේන්තුවේ එවක ප්‍රධානියා වූ Sheila Carey සහ Andrew Chira අභ්‍යන්තර සාදයක දී පවසා ඇත.

මේ තොරතුර සත්‍ය නම් මිනිසුන් පුදුම නොවනු ඇත. මන්ද ඇමරිකානු පාර්ශ්වය කිහිප වතාවක්ම “ සත්‍යය පවසා ඇත". කටකතා පතුරුවා හැරීම, අවලාද නැඟීම සහ ප්‍රකෝප කිරීම වැනි ෂින්ජ්‍යං සම්බන්ධයෙන්  ඇමරිකාව ක්‍රියාවට නංවන මෙහෙයුම් මාලාව සඳහා සීමාවක් නොමැත.

ෂින්ජ්‍යං ස්වායත්ත රජය විසින් නිකුත් කරන ලද දත්ත වලට අනුව, මෙම වසරේ ජනවාරි සිට මැයි දක්වා, ෂින්ජ්‍යං හි නව නාගරික රැකියා 2ලක්ෂ 63දාහක් නිර්මාණය වී ඇති අතර එය වාර්ෂික ඉලක්කය වන 4ලක්ෂ 60 දහසෙන් 57.17% කි. ආර්ථිකය පහළට යන පීඩනය සහ වසංගතයේ බහු ලක්ෂ්‍ය ව්‍යාප්තියේ සන්දර්භය තුළ, මෙය අසීරුවෙන් ලද ජයග්‍රහණයකි. ෂින්ජ්‍යංහි බොහෝ අය පෙන්වා දී ඇත්තේ ශ්‍රමය තුළින් යහපත් ජීවිතයක් නිර්මාණය වන්නේ නම්, ඒ සඳහා ඔවුන්ට තවදුරටත් බල කළ යුතුද යනුවෙනි. කාර්මික දාම සහ සැපයුම් දාම මට්ටමින් ෂින්ජ්‍යං ආර්ථිකය යටපත් කිරීමට සහ ෂින්ජ්‍යං හි ආර්ථිකයේ සහ සමාජයේ නවීකරණ ක්‍රියාවලිය අවහිර කිරීමට ඇමරිකානු පාර්ශ්වය විසින් එය සියුම් ලෙස නිර්මාණය කරන ලද්දකි. ඇමරිකාව විසින් දියත් කරන ලද "ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි යුද්ධය" මුස්ලිම් සිවිල් වැසියන් අතර ගණන් කළ නොහැකි මරණ හා තුවාල ඇති කර තිබේ. ෂින්ජ්‍යංහි මුස්ලිම්වරුන් සම්බන්ධයෙන් පමණක් "සැලකිලිමත්" වන්නේ ඇයි? ඇමරිකානු දේශපාලකයින් ෂින්ජ්‍යං වෙනුවෙන් ගෙතූ මහා මුසාව පැහැදිලි කළ යුතුය!

ගුවන් විදුලිය
20230601බ්‍රහස්පතින්දා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම