ආසියාවේ " ඉන්දු ශාන්තිකර නේටෝවක්" නිර්මාණය කිරීමේ ඇමරිකානු උත්සාහය අසාර්ථක වෙයි
2022-05-15 15:05:56
Share with:

වරක්, ඇමරිකාව සහ ආසියාන් සංවිධානය අතර කල් දැමුණු විශේෂ සමුළුව  ඉකුත් 13 වැනිදා වොෂින්ටනයේ දී අවසන් විය.

ඊනියා "ඉන්දීය ශාන්තිකර කලාපීය උපායමාර්ගයේ වැදගත් කොටස" ලෙස ඇමරිකාව විසින් සලකනු ලබන මෙම සමුලුව, සැබෑ අභිප්‍රායේ සිට කාලසටහන සහ අවසාන ප්‍රතිඵලය දක්වා මතභේද රාශියක් ඇති කර තිබේ. සමුළුවෙන් පසුව නිකුත් කෙරුණු ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශයේ අන්තර්ගතය තුළ ඇත්තේ ද අඩු වැදගත්කමකි. ඇමරිකාව ආසියාවේ තම මිතුරු කවය පුළුල් කරමින්, චීනය මැඬලීම සඳහා “කුඩා කවයක” නිරත වීමේ අවශ්‍යතාව හුවාදැක්වීමේ නොවැළැක්විය හැකි ප්‍රතිඵලය මෙය බව විශ්ලේෂකයන් පෙන්වා දී තිබේ.

ස්වාධීනත්වය සහ ස්වාධීනත්වය තහවුරු කිරීම ආසියාන් සංවිධානයේ ස්ථාවර ආකල්පයයි. කලාපීය රටවලට එක් එක් පැති තෝරාගැනීමට සහ පෝළිමේ සිටින ලෙස බලකිරීමට ඇමරිකාව දරන උත්සාහය පිළිබඳව ආසියාන් සංවිධානයට පැහැදිලි අවබෝධයක් ඇත. මේ නිසා, මෙම සමුළුවේදී ඇමරිකාව විසින් යෝජනා කරන ලද ඊනියා "ඉන්දියා ශාන්තිකර කලාපීය ආර්ථික රාමුව" ආසියාන් රටවල් විසින් නොසලකා හරින ලද බව පහසුවෙන් වටහා ගත හැකිය.

ආසියාතික රටවල්, කලාපීය සාමකාමී සංවර්ධනයට දායක වීමට කැමැත්තෙන් සිටින සුහද පියවර සාදරයෙන් පිළිගනී. නමුත් කලාපීය සාමය සහ ස්ථාවරත්වය මෙන්ම කලාපීය සමගිය සහ සහයෝගීතාවය අඩපණ කරන කිසිදු ක්‍රියාවක් ඔවුන් පිළිගන්නේ නැත.

"ඉන්දු ශාන්තිකර නේටෝවක් "නිර්මාණය කරමින් ගැටුමක් ඇති කිරීමට ඇමරිකානු පාර්ශ්වයේ උත්සාහය, ආසියාවේ කිසිදා සාර්ථක නොවනු ඇත.

ගුවන් විදුලිය
20240513සඳුදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම