ඇමරිකාව වැරදි තොරතුරු පැතිරවීම පිළිබඳ විශේෂඥ රටකි
2022-05-06 10:10:46
Share with:

ඇමරිකා රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව මෑතකදී සිය වෙබ් අඩවියේ ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින්, යුක්‍රේන ප්‍රශ්නය සම්බන්ධයෙන් රුසියාවේ "අසත්‍ය තොරතුරු" විස්තාරණය කිරීම සහ යුක්රේනයට එරෙහිව රුසියා හමුදා ක්‍රියාමාර්ග තාර්කික කිරීම සම්බන්ධයෙන්  චීන නිලධාරීන්ට සහ මාධ්‍යයන්ට චෝදනා කළේ ය.

මෙම ඊනියා ප්‍රකාශය තුළ, චීනයට එරෙහිව ඇමරිකානු පාර්ශ්වය විසින් කරන ලද චෝදනාවන්ට පාදක කර ගෙන ඇත්තේ  ඇත්ත වශයෙන්ම චීනය විසින් ප්‍රකාශ කරන ලද සත්‍ය වාර්තා හෝ තාර්කික විශ්ලේෂණයන් ය. නිදසුනක් වශයෙන්, යුක්රේනයේ ඇමරිකානු ජෛව රසායනාගාර පිළිබඳ රුසියාවේ "අසත්‍ය තොරතුරු" විස්තාරණය කිරීම සම්බන්ධ ප්‍රකාශයට චීනයට පහර දුන්නේය. සත්‍ය නම්, ඇමරිකාව දැනටමත් මෙය පිළිගෙන ඇත.

2021 නොවැම්බරයේදී, ජීව විද්‍යාත්මක අවි සම්මුතියේ  පාර්ශ්වයන්ගේ සම්මේලනයට ඉදිරිපත් කළ ඇමරිකාවේ කාර්ය පත්‍රිකාවට අනුව තමන්ට යුක්රේනයේ ජීව විද්‍යාගාර 26ක් සහ අනෙකුත්  පහසුකම් ඇති බව ඇමරිකාව පිළිගෙන තිබේ. 2022 මාර්තු මාසයේදී ඇමරිකානු ආරක්ෂක දෙපාර්තමේන්තුව යුක්රේනයේ "සහයෝගීතා පහසුකම්" 46 ක් ඇති බව පෙන්වන "සත්‍ය ලේඛනයක්" ද නිකුත් කළේය.මේවා අසත්‍ය තොරතුරුද?

"රුසියානු සාවද්‍ය තොරතුරු විස්තාරණය කිරීමට චීනය දරන ප්‍රයත්නයන්" පිළිබඳ අමතර තොරතුරුවලට නිව් යෝර්ක් ටයිම්ස් වැනි මාධ්‍ය ආයතනවලින් ප්‍රවේශ විය හැකි බව එම ප්‍රකාශය පවසයි.මෙමගින් ඔප්පු වන්නේ යුක්‍රේන ප්‍රශ්නය සම්බන්ධයෙන් "අසත්‍ය තොරතුරු" ප්‍රචාරය කළේ ඇතැම් ඇමරිකානු නිලධාරීන් සහ මාධ්‍ය බව ය. ඇමරිකාවේ සාවද්‍ය තොරතුරු ව්‍යාපාරයේ ගොදුරක් වී ඇත්තේ චීනයයි.

යුක්රේන අර්බුදයේ ආරම්භකයා ලෙස, “ව්‍යාජත්වයේ අධිරාජ්‍යයක්" වන ඇමරිකාව දිගු කලක් පුරා ලෝකය විසින් අපකීර්තියට පත් කර තිබේ. චීනයට මඩ ගසන සෑම අවස්ථාවකම ඇමරිකාව තම වැරදි ක්‍රියාවන්  පාපොච්චාරණය කරයි.

ගුවන් විදුලිය
20230529සඳුදා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම