යුරෝපය නැවතත් ඇමරිකාවේ පිටට පිහියෙන් ඇනීමේ අවදානමින් මිදිය යුතුය
2022-03-28 20:10:33
Share with:

 ඊයේ (27) ඇමරිකානු ජනාධිපති ජොන් බයිඩන් යුරෝපයේ තෙදින සංචාරයක නිරත වී නැවත වොෂින්ටනයට පැමිණියේය. "සම්බාධක වැඩි කිරීම සහ ආයුධ සැපයුම වැඩි කිරීම හැර යුක්රේන අර්බුදය අවසන් කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව බයිඩන් නිශ්චිත පිළිතුරක් ලබා නොදුන් බව " ඇමරිකාවේ Politico වෙබ් අඩවිය පැවසීය.

බයිඩන් තම තෙදින යුරෝපයේ සංචාරයේදී සාමය ඉල්ලා සිටීමට සහ තත්වය සමථයකට පත් කිරීම පිළිබඳ එකදු වචනයක් හෝ කීවේ නැත. ඒ වෙනුවට, රුසියාවට සහ යුක්රේනයට සටන් කිරීම  අතහැර දමනු ඇතැයි බියෙන් බයිඩන් ගිනි දැල්වීය.

ඇමරිකානු නායකයා පෝලන්ත අගනුවර වන වෝර්සෝ හි දේශනයක් පවත්වමින්, පුටින්ට “දිගටම බලයේ සිටිය නොහැක” යැයි ප්‍රකාශ කිරීම ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව තුළ කැළඹීමක් ඇති කළ බව කිව යුතුය. ඉන්පසුව ධවල මන්දිර නිලධාරියෙකු මෙය පැහැදිලි කිරීමට ඉදිරිපත් වී පැවසුවේ, මෙම ප්‍රකාශයෙන් රුසියාව සම්බන්ධයෙන් වොෂින්ටනයේ ප්‍රතිපත්තියේ වෙනසක් හෝ රුසියාවේ පාලන තන්ත්‍රය වෙනස් කිරීමේ අවශ්‍යතාවක්  අදහස් නොකළ බවයි.

බයිඩන්ගේ මෙකී ප්‍රකාශය තවදුරටත් හෙළිදරව් කළේ, වොෂින්ටනයේ සැබෑ කුමන්ත්‍රණය, එනම් යුක්‍රේන අර්බුදය රුසියාව පාලනය කිරීමට, යුරෝපය දුර්වල කිරීමට සහ ආධිපත්‍යය පවත්වා ගැනීමට භාවිත කිරීමයි.

ඒ පිළිබඳව යුරෝපය සැලකිය යුතු සුපරීක්ෂාකාරී බවක් පෙන්නුම් කර ඇත. නිදසුනක් වශයෙන්, ප්‍රංශ ජනාධිපති මැක්‍රොන් අවධාරණය කළේ, ප්‍රංශයේ ඉලක්කය සටන් විරාමයක් සාක්ෂාත් කර ගැනීම සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික මාධ්‍ය හරහා ඉවත්වීම බවයි. මැක්‍රොන්ගේ මෙම ප්‍රකාශය පෙන්නුම් කරන්නේ රුසියාව සහ යුක්රේනය අතර ගැටුම සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමේදී ඇමරිකාව සහ යුරෝපය අතර ප්‍රධාන වෙනස්කම් ඇති බවයි.

යුරෝපය සඳහා, සැබෑ ආරක්ෂාව පැමිණෙන්නේ නැගෙනහිර-බටහිර ගැටුමේ බෙදුම් රේඛාව නැවත ඇඳීමට වඩා සමබර, ඵලදායී සහ තිරසාර කලාපීය ආරක්ෂක පද්ධතියක් ගොඩනැගීමෙනි. ඇමරිකාව විසින් නැවත නැවතත් පිහියෙන් ඇනීමට ලක්ව ඇති යුරෝපය මෙවර තම වැරදි නැවත සිදු නොකළ යුතුය.

  

ගුවන් විදුලිය
20230601බ්‍රහස්පතින්දා
වැඩියෙන්ම කියවූ ප්‍රවෘත්ති
සබැඳුම